HPB poslovao s gubitkom zbog rezervacija za plasmane Agrokoru

Bez autora
Oct 24 2017

Hrvatska poštanska banka zabilježila je u prvih devet mjeseci ove godine neto gubitak od 1,3 mil. kn, što je uglavnom posljedica povećanih rezervacija zbog izloženosti banke prema Agrokoru, pokazuje poslovno izvješće HPB-a. I dok je u prvih devet mjeseci ove godine banka poslovala s gubitkom, u istom lanjskom razdoblju zabilježila je neto dobit od 141 milijun kuna. Ipak, gubitak te banke smanjen je u odnosu na prvu polovinu ove godine, kada je iznosio 64,5 milijuna kuna. U financijskom izvješću za prvih devet mjeseci iz HPB-a napominju da bi bez "efekta Agrokora", dobit banke nakon poreza na kraju devetomjesečnog razdoblja iznosila najmanje 150 milijuna kuna.

HPB poslovao s gubitkom zbog rezervacija za plasmane AgrokoruHrvatska poštanska banka (HPB) zabilježila je u prvih devet mjeseci ove godine neto gubitak od 1,3 mil. kn, što je uglavnom posljedica povećanih rezervacija zbog izloženosti banke prema Agrokoru, pokazuje poslovno izvješće HPB-a.

I dok je u prvih devet mjeseci ove godine banka poslovala s gubitkom, u istom lanjskom razdoblju zabilježila je neto dobit od 141 milijun kuna. Ipak, gubitak te banke smanjen je u odnosu na prvu polovinu ove godine, kada je iznosio 64,5 milijuna kuna.

U financijskom izvješću za prvih devet mjeseci iz HPB-a napominju da bi bez "efekta Agrokora", dobit banke nakon poreza na kraju devetomjesečnog razdoblja iznosila najmanje 150 milijuna kuna.

Krajem rujna HPB je prema Agrokoru i povezanim društvima imao ispravaka vrijednosti od 193,5 milijuna kuna. Pokrivenost bilančne i izvanbilančne izloženosti prema grupi Agrokor tako sada iznosi 45,1 posto.

Ipak, ističe se u izvješću, ojačani regulatorni kapital kroz zadržavanje dobiti 2016. godine, kao i umanjenje izloženosti rizicima, anulirali su efekt neto gubitka na adekvatnost kapitala, pa je stopa adekvatnosti kapitala, prema preliminarim izračunima, oko 17,5 posto.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik